Komentowana treść: Wywiad z Trevorem Dickinsonem
[#1] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem
No tak - nastąpił zmasowany atak ze strony C=USA i iContain i w odpowiedzi mamy zmasowaną ripostę od A-EONu. Co prawda "na miarę naszych możliwości", ale na coś więcej nie ma na razie co liczyć.
[#2] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem
Czyli wykorzystania dual core dla userów nie będzie w gotowym produkcie ? Może, źle zrozumiałem, wydaje mi się, że drugi core będzie jedynie do przyszłych eksperymentów dla developerów.
[#3] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem
jeszcze trochę a liczba wywiadów przewyższy docelową liczbę wyprodukowanych płyt

Ostatnia edycja: 09.04.11 11:41:59
[#4] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@ede, post #2

No ale o tym to "kazdy" wiedzial od ok 457 dni :)
[#5] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem
newsy o x1000 zdominowaly ppa.pl :D . swoja droga, ciekawa cena za procek - 500usd.
[#6] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem
Mnie zastanawia po co wsadzili tak drogie procesory skoro
a)używanie drugiego rdzenia nie jest dla nich priorytetem
b) skoro mają w planach (jeżeli AOX1000 wypali) kolejne modele, ale oparte na procesorach Freescale.
A co wtedy z kompatybilnością, no i ACube (oni też chyba jakieś procki robią)? No i po co przepłacili za drugi rdzeń skoro chyba nie zależy im na jego wykorzystaniu? Liczą na to, że ktoś ze środowiska zrobi to za nich (Hyperion i AEON), za free w imię miłości do legendy?
[#7] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Ender, post #6

O ile pamiętam to SMP miało być w OS4 od "zawsze"... a tak na poważnie - aby wprowadzić obsługę wielu rdzeni do amigowego API trzeba się trochę pogimnastykować... ale jest to możliwe.
[#8] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@1989, post #5

No wlasnie - uzywanie PPC w kompach jest bezsensowne,ekonomicznie nieuzasadnione zupelnie....
Uzytkownik z automatu przeplaca nie otrzymujac NIC w zamian....
Miejmy nadzieje, ze AEON bedzie uczyc sie na bledach:)

Trevor to jednak swietny gosc - jako czlowiek - zycze mu jak najlepiej, malo ktory psjonat Amigi inwestuje swe pieniadze w takei przedsiewziecie.
Jesli wyjdzie mu z AmigaOne, kto wie, moze nastepne maszynki beda ciekawsze dla masowego uzytkownika!

W kazdym razie, to najbardziej spektakularne quasi-amatorskie przedsiewziecie w temacie Amigi w ostatnich latach /C=USA, Icontain sie nie licza to bardziej biznesowe przedsewziecia/. Zycze Trevorovi jak najlepiej. Fajny z niego gosc!
[#9] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Ender, post #6

bo ten sprzet jest w ogole za mocno wyjechany w gore, za drogi etc. jak na amigowe potrzeby i warunki. Z drugiej strony ejplowskie sztrucle to brak widokow na przyszlosc i mamy pata :)
[#10] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@michalmarek77, post #8

No wlasnie - uzywanie PPC w kompach jest bezsensowne,ekonomicznie nieuzasadnione zupelnie....


100% racji, niestety. Ekonomicznie patrzac, to nie ma sensu dalej przy PPC obstawac - bedzie coraz trudniej na desktopach z dostepnoscia i sensowna cena. Trzeba zrobic to co drzewniej uczyniono na Amidze, czyli skok na inny procesor, a poniewaz gremialnie x86 nie lubimy, to pozostaje tanie jak barszcz ARM, ktore mozna polubic przy blizszym poznaniu, bo ma wiecej wspolnych cech z pierwotnym 68k niz PPC:)

Ostatnia edycja: 09.04.11 13:36:07
[#11] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@MaaG^dA, post #7

No ja słyszałem, że prawdziwego SMP to w amidze nie będzie nigdy, bo architektura OS na to nie pozwala. Co do wykorzystania 2 rdzenia, zawsze może pracować jako koprocesor.
[#12] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@1989, post #9

W czym przyszłość ? Obecnie jest jeszcze na rozkładzie PB, a później G5. Najmocniejsze G5 są wydajniejsze od X1000 do tego mają 4 rdzenie. Więc na przyszłość sprzętu jest dużo który można oprogramować. Jednocześnie mamy całą gamę sprzętu od nisko budżetowych PowerMaców, poprzez eMac, MiniMac, notebooka oraz wymiatacze z G5. Czego więcej chcieć ?

Jest jeszcze do oprogramowania tyle kart graficznych. Narazie mamy za czym gonić, a mówienie o przyszłości to mrzonki. OS4 nie może się dorobić sterowników 3d dobrych to będą FPSy w Quake nadrabiali X1000 za tysiące PLN.
[#13] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Sventevith, post #12

Nikt nie kupuje X1000 do gierek ;)
[#14] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@1989, post #9

Tylko, że strucle to ja mogę kupić też jednordzeniowe i mieć desktopa, o podobnej mocy co AOX1000. Rozumiem, ale to jest sprzęt używany itd. Mnie zastanawia czy nie prościej/lepiej było do AOX1000 (całej tej architektury) wsadzić procka Freescale albo zamówić w ACube wersje procesora 2ghz. Nowy procesor to zawsze różnice (niewielkie?), ale zawsze (patrz taki G5 a Power6 niby ten sam producent, ale jednak) i tym samym dodatkowa robota. Załóżmy, że nawet AOX1000 odnosi sukces, kończą się zapasy procków robionych dla wojska i co dalej? Nikt ich nie zrobi dla AEON-u, więc wybiorą inne PPC dostępne na rynku za x lat. No dobra, ale po co sobie utrudniać już na starcie, skoro w planach (w biznesie bez tego ani rusz) jest coś innego niż obecnie montowane procki. Dochodząc do sedna sprawy, to też jest pewna ślepa uliczka tylko oddalona w czasie. Myślę, że SAM460 nie ma co liczyć teraz na szybkie wsparcie, bo będzie konkurencja wewnątrzną dla AOX1000 i nieważne co ludzie powiedzą. Skoro włożyli kasę, to będą chcieli ją wyciągnąć. Żal mi ACube, które chyba nie jest brane pod uwagę jako dostawca procków dla AOX1000 II w przyszłości. Gdzie im ścigać się z Freescale.


Ostatnia edycja: 09.04.11 15:44:27
[#15] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Sventevith, post #12

No, ale jak ktoś będzie chciał mieć sprzęt 64-bitowy to nie będzie musiał kupować wielordzeniowca, wiedząc, że system go nie wykorzysta i to jest przewaga naszej ślepej uliczki.
[#16] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Ender, post #14

ACube nie jest przecież producentem procesorów...
[#17] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Sventevith, post #12

Najmocniejsze G5 są wydajniejsze od X1000 do tego mają 4 rdzenie

Oczywiście chciałeś napisać "Dwa procesory dwurdzeniowe" :)
[#18] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Leon, post #13

Leon z całym szacunkiem a do czego? Do Blendera, gimpa? Amigowanie, morposowanie to hobby, czyli raczej nie praca, a rozrywka. W mojej ocenie AOX1000 nie ma szans reklamowany jako sprzęt dla profesjonalistów. Dam Ci przykład znajomy zajmuje się wideofilmowaniem. Kręci też newsy dla lokalnej kablówki, dawno temu używał rozbudowanej amigi do montażu. Chce wydać 6 tys na sprzęt i ma wybór:
1)Nowa AOX1000 (2 rdzenie) brak softu lub z jakimś, który pojawi się niewiadomo kiedy i czy będzie miał regularne upgrade, no ale za to z magiczną nazwą.
2)PeCeta (4 rdzenie) z dużym wyborem oprogramowania dość taniego z porównaniu z softem dla MAC-a.
3)Używanego PM Quad (2 x 2 rdzenie G5). Nazwa też ma jakąś magię, sprzęt renomę, jeżeli ktoś nie lubi Windowsa to może się skusi.
4) Nie kupi nowego MAC-a z x86, bo to dla niego i dla mnie pecet niestety.

Większe szanse ma SAM460, bo nikt jej nie reklamuje jako sprzętu dla profesjonalistów.

Ostatnia edycja: 09.04.11 16:09:13
[#19] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@G. Kraszewski, post #16

Fakt moja wina pomyliłem z AMCC (zaraz ktoś napisze, że specjalnie, żeby dowalić ACube).
[#20] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@G. Kraszewski, post #16



Ostatnia edycja: 09.04.11 16:04:01
[#21] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Sventevith, post #12

Obecnie jest jeszcze na rozkładzie PB, a później G5.


do oprogramowania amigowego to na pewno jest wystarczajacy, bo obecnie dla wszystkich postamigowych OS, maks.maksow. to G4, a nawet za duzo tego dobrego w tym CPU :D

Najmocniejsze G5 są wydajniejsze od X1000 do tego mają 4 rdzenie.


watpie, na pewno 4xG5 dobrze grzeja otoczenie, mocy jednak w tym stosunku maja niewiele :). Co do wydajnosci, gdzie PC3200, a gdzie PC2-8500. PA6T to jednak dosc mocne Core 2 Duo w pozniejszych juz Makowkach. Poza tym PCIe x16 (dwa razy po x8), SATA2 itd. To cudactwo Xena nie bardzo wiem do czego, ale tego nikt tutaj nie wie

Choc gdyby MOS ruszyl na G5, to naprawde wystarczy najtanszy G5, do wszystkiego :)

Jest jeszcze do oprogramowania tyle kart graficznych. Narazie mamy za czym gonić


zgadzam sie, jest za czym gonic, za dual cpu, za multicore, za ochrona pamieci jako opcja, za sterownikami wifi, 3D itd., radeon r300/350 z shaderami 2.0 itd. to calkiem spoko karta do wielu gierek, nawet tych nowych, nie mowiac o aplikacjach. Zeby za tym gonic niepotrzeba x1000. Wg. mnie, za wczesnie na nowy sprzet.

---
Natomiast ogolnie, co do przyszlosci PPC na desktopach, to zdania nie zmienie. Cienko to widze od kiedy Apple jest na x86.
[#22] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Ender, post #14

czy nie prościej/lepiej było do AOX1000 (całej tej architektury) wsadzić procka Freescale


ale po co, skoro mieli od reki dostep do lepszych PA6T w ilosci wystarczajacej :). Zob. sobie ile kosztuje taki e500 1.5Ghz, to obnizyloby cene o maks. 250-300usd, trzeba najpierw obnizyc cene produkcji samej czerwonej plyty, a tego nie zrobi sie bez sprzedania odpowiedniej ich ilosc, potem mozna myslec o tanszym procku, choc z dostepnoscia ppc nie jest wcale dobrze. Natomiast IBMowskie POWER6 to kosztuje najmniej tyle co x1000, wiec w ogole nie ma o czym gadac :)

ps. gdyby tak podczepic sie pod Cella/PS3 lub Xenona/XBOX360 to wtedy byloby duzo lepiej z dostepnoscia i cena :), ale watpie zeby sie to komus udalo.

Ostatnia edycja: 09.04.11 16:41:47
[#23] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@1989, post #21

Zgoda, co do PPC w desktopach. Pamiętaj My się już z nikim nie ścigamy. Jako amigowcy każdy z nas już dawno przyjął do wiadomości, że amigowanie to wieczne godzienie się na kompromisy.

Obecny MOS na Makach to system amigowy jak nigdy od kilku lat dającym poczucie systemu który spokojne może w domu służyć do czegoś więcej niż przestawianie ikon.

Dla mnie każdy procek szybszy od takiego co potrafi wyświetlić płynnie filmy w FullHD to już zbytek jeśli chodzi o moc.


2 rdzenie + 2 rdzenie to ile jest rdzeni razem ?
[#24] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Ender, post #6

Czemu uwazasz ze przeplacili? Przeciez to koncowe owce beda placic :)
Moze moja jakas niepisana umowe na pozbycie sie resztek zapasow magazynowych tego procka. Nie takie rzeczy swiat widzial.
[#25] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Ender, post #18

Znaczy kto jest na tyle chory psychicznie zaby reklamowal x1000 jako sprzet dla pofesjonalistow? Przeciez to obraz logiki.
[#26] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@AmiChris, post #25

No mnie się wydaje, że przepłacili, chyba, że jest jak piszesz i posprzątali komuś magazyn i nieźle na tym zarobią. Co do drugiej kwestii na execu entuzjaści uznali (nie chce mi się szukać), że AOX1000 to sprzęt dla profesjonalistów co miało uzasadniać wysoką cenę. Poza tym uważam, że nasze maszyny służą rozrywce w większości, a później pracy, ale to jest moja opinia.

Ostatnia edycja: 09.04.11 18:24:45
[#27] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Ender, post #26

Do rozrywki to jest PS3
[#28] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Sventevith, post #27

Ej, a UAE.
[#29] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Ender, post #28

To jest do nostalgii......

Zasada jest niestety taka - im więcej maszyn poznasz tym rzadziej do Amigi wracasz.....

Po prostu softu pierwszoligowego bedzie Ci brak.
Znajac Snesa, Mega-Drive,Neo-Geo z tego okresu, trudno czasami znalezc powod do uruchomienia Ami /chocby pod UAE/ :)



PS MacMini lezy w pudelku, po weekendzie sie za neigo zabiore, a teraz jeszcze troche spraw a pozniej juz tylko PSN. XBL jutro :)

[#30] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@1989, post #10

Trzeba zrobic to co drzewniej uczyniono na Amidze, czyli skok na inny procesor, a poniewaz gremialnie x86 nie lubimy, to pozostaje tanie jak barszcz ARM...


Ta prawdziwość gremialności przekonań odnośnie x86 jest tak samo prawdziwa jak Twoje opinie 1989 o Windows 7, a nawet o Viście.
Śmiem twierdzić, że amigowcy obojętne jakiej maści (poza klasykowcami ma się rozumieć - bo klasyk to jednak klasyk!) w dużej mierze posikaliby się ze szczęścia gdyby dane im było korzystać ze swoich systemów i oprogramowania w tym samym stopniu na x86 (poza wydajnością in plus) w jakim korzystają aktualnie z platform PPC.
Jedynie opór developerów systemowych nie pozwala zaznać ulgi ich pęcherzom, a opór ten ma głębokie i póki co niepodważalne uzasadnienie. I to samo tyczy się ARMa fantasto.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem